zamknij
Możesz zacząć pisać.
Wyniki wyszukiwania zostaną wyświetlone tutaj.

Jak wybrać żaluzje?

Rozważając temat żaluzji, większość osób natychmiast myśli o osłonach okiennych. Jednak kiedy przychodzi do podjęcia decyzji dotyczącej zakupu żaluzji do domu, wybór nie jest już taki prosty. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym opiszemy trzy podstawowe rodzaje żaluzji.

Rodzaje żaluzji

Żaluzje to element osłonowy składający się z wielu listewek. Możesz je regulować i dostosowywać do ilości światła przenikającego przez nie. Listewki mają różne kształty i mogą być wykonane z różnych materiałów. Żaluzje można podzielić na:

 • żaluzje zewnętrzne,
 • żaluzje poziome,
 • żaluzje pionowe.

Często pod pojęciem żaluzji obejmuje się także inne osłony, takie jak plisy okienne. W przypadku plisów mamy do czynienia z jednym kawałkiem materiału, ale dzięki poziomym fałdom na pierwszy rzut oka przypominają one żaluzje z listewkami.

Żaluzje zewnętrzne

Najpopularniejszym rodzajem osłon zewnętrznych są żaluzje przedokienne. Ich listewki są wykonane z wytrzymałego aluminium. Powierzchnia jest lakierowana na różne kolory z palety RAL, dzięki czemu można je pięknie dopasować do elewacji lub okien i uzupełnić ostateczny wygląd domu.

Żaluzje zewnętrzne

Zalety żaluzji zewnętrznych

Ich zakup wiąże się z kilkoma korzyściami:

 • działają jak naturalna klimatyzacja i zapobiegają przegrzewaniu pomieszczeń wewnątrz domu (żaluzje odbijają promienie słoneczne przed powierzchnią okna, co uniemożliwia przenikanie ciepła przez nie),
 • w miesiącach zimowych ograniczają straty ciepła,
 • dzięki pochyleniu listewek można płynnie regulować zacienienie, aż do zaciemnienia (w ciągu dnia można wpuszczać do wnętrza odpowiednią ilość naturalnego światła, ale nie bezpośrednie promienie słoneczne, wieczorem listewki można pochylić i zaciemnić pomieszczenie),
 • tłumią hałas,
 • są odporne na warunki atmosferyczne i deszcz,
 • chronią Twoją prywatność (przez zaciągnięte żaluzje nie będzie widać do wnętrza domu),
 • mogą pełnić funkcję częściowego elementu bezpieczeństwa (utrudniony dostęp dla złodziei przez okna, można je zaprogramować w inteligentnym domu, aby automatycznie regulować ich pochylenie, dzięki czemu otoczenie nie zauważy Twojej nieobecności),
 • łatwa obsługa - ręczny uchwyt lub wygodniejsza obsługa motoryczna,
 • wysokiej jakości materiały gwarantują długą żywotność.

Rodzaje żaluzji zewnętrznych

Podstawowe rodzaje żaluzji zewnętrznych na okna to Cetta, Zetta i Setta. Różnica polega na kształcie listewek. Kształt jest określany przez pierwszą literę w nazwie - C, Z, S.

Żaluzje można również podzielić ze względu na sposób montażu na natynkowe i podtynkowe:

 • Natynkowe żaluzje zewnętrzne są przeznaczone głównie do montażu na gotowej elewacji. Górna część żaluzji jest pokryta blachą, która pozostaje widoczna nawet po montażu.
 • Podtynkowa konstrukcja jest przeznaczona do montażu w elewacji, a żaluzje wysuwają się do pudełka, które jest ukryte.

Żaluzje poziome

Ten rodzaj żaluzji należy do najczęściej sprzedawanych osłon wewnętrznych. Listewki są wykonane z aluminium. Są łatwe w utrzymaniu czystości i łatwo się nimi steruje. Można wybierać spośród wielu wariantów, dzięki czemu bez problemu można wybrać żaluzje do starych i nowych okien.

Żaluzje poziome

Żaluzje pionowe

Żaluzje pionowe składają się z tkaninowych listewek zawieszonych na szynie. Często są używane w biurach i centrach biurowych, ale nie są rzadkością również w domach. Istnieje ogromny wybór kolorów tkanin, które można również kombinować. Ponieważ te żaluzje potrafią zaciemnić dużą powierzchnię, można dostosować ich sterowanie (ręczne lub motoryczne) i sposób zasłaniania (do jednej strony lub zasłanianie na boki jak zasłona).

Żaluzje pionowe

Rodzaje materiałów do żaluzji

Jeśli spojrzysz na żaluzje wewnętrzne, możesz również zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane:

 • żaluzje aluminiowe,
 • żaluzje drewniane,
 • żaluzje materiałowe,
 • żaluzje bambusowe.

Decyzja, jakie żaluzje wybrać, będzie zależała głównie od przestrzeni, w której chcesz je umieścić. Dla dużych powierzchni okiennych do 20 m2 odpowiednie będą żaluzje materiałowe (żaluzje pionowe lub ich modyfikacje - panele japońskie). Jako najbardziej ekonomiczna opcja osłony często stosuje się żaluzje poziome aluminiowe, które są również odpowiednie do wilgotnych pomieszczeń (toaleta, łazienka). Jeśli naturalne materiały są nieodłącznym elementem Twojego domu, warto wybierać spośród żaluzji drewnianych lub bambusowych.

Wielką zaletą wszystkich wymienionych rodzajów żaluzji jest również łatwość ich montażu. Dzięki naszym instrukcjom samodzielnie poradzisz sobie z montażem.

Gdy żaluzje nie wystarczają

Nawet pomimo wszystkich wymienionych zalet żaluzji, możesz dojść do wniosku, że potrzebujesz czegoś innego. Jeśli mieszkasz na bardzo ruchliwej ulicy, masz okna blisko ruchliwej drogi lub potrzebujesz mieć dom w ciemności nawet w ciągu dnia, warto zainteresować się roletami zewnętrznymi.


Petra
Pergola bioklimatyczna - nowość w twoim ogrodzie

Czy spędzasz dużo czasu w ogrodzie lub na tarasie? Lubisz posiedzieć na zewnątrz z rodziną lub przyjaciółmi, ale nie zawsze jest to możliwe ze względu na pogodę? Pergola bioklimatyczna jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Jakie są jej zalety?

Jak czyścić żaluzje?

Prawidłowa pielęgnacja osłon okiennych wydłuża ich żywotność i zapobiega gromadzeniu się cząsteczek kurzu w pomieszczeniu. Czyszczenie żaluzji nie musi być horrorem - poniżej znajdziesz porady dotyczące czyszczenia innych rodzajów osłon okiennych.

Jakie zadaszenie pergoli warto wybrać?

W tym artykule nie będziemy zajmować się wyborem rodzaju, ale skupimy się bezpośrednio na pergolach aluminiowych. Możliwości wyboru dachu dla nich jest więcej, więc przyjrzyjmy się temu.

Badania przesiewowe dla domków letniskowych

Wielu z nas spędza już weekendy lub inne wolne dni w domku lub domku letniskowym. Zbliża się zapewne bardzo ciepłe lato, w związku z czym czas porozmawiać o możliwościach zacienienia naszych drugich domów.