zamknij
Możesz zacząć pisać.
Wyniki wyszukiwania zostaną wyświetlone tutaj.

Pergola bioklimatyczna jako korzystna inwestycja długoterminowa

W tym artykule przyjrzymy się pergoli bioklimatycznej z finansowego punktu widzenia. Zakup aluminiowej pergoli nie jest tanim przedsięwzięciem, ale spojrzyjmy na to z nieco innej perspektywy - w porównaniu do zakupu nieruchomości, czyli przestrzeni do przebywania.

W poprzednim artykule omawialiśmy temat wyboru dachu pergoli na taras i jakie korzyści i wady niesie ta konkretna opcja. Porównując, jasno wyszło, że jeśli chcemy spędzać jak najwięcej czasu na tarasie, chcemy kontrolować ciepło, słońce, deszcz, wiatr i mieć wystarczającą prywatność, to wygrywa pergola bioklimatyczna. Będziemy mogli z niej korzystać w pełni od wiosny do jesieni jako dodatkowego pomieszczenia przy domu - "salon na zewnątrz".

pergola bioklimatyczna

A jak duże powinno być pergola?

Jeśli nie jesteśmy ograniczeni rozmiarem tarasu, to podstawą jest określenie, co planujemy robić pod pergolą - jakie meble tam będziemy wykorzystywać.

Podczas realizacji pergoli mieliśmy już do czynienia z niemal każdym rozmiarem. Niektórzy potrzebują pergoli jako zadaszenia zarówno dla strefy jadalnej, jak i relaksacyjnej. Inni kupują pergolę jako zadaszenie tylko dla narożnika jadalnego, a jeszcze inni mogą mieć ją na przykład do jacuzzi.

Dla pierwszego przypadku (strefa relaksacyjna i jadalna) potrzebne są 2 rodzaje mebli, dlatego idealny rozmiar pergoli powinien wynosić co najmniej 6 metrów długości i co najmniej 4 metry szerokości. Zwykle w tym przypadku nie jest tak problematyczna długość pergoli, ale jej głębokość. Jeśli wybierzemy na przykład 5,4 lub 7 metrów, prawie tego nie odczujemy. Ale jeśli głębokość wyniesie na przykład mniej niż 3 metry, zazwyczaj część mebli będzie znajdować się już poza pergolą podczas pobytu na zewnątrz z przyjaciółmi, przez co pergola nie spełni swojej funkcji.

pergola aluminiowa

Należy również zauważyć, że maksymalne korzyści z pergoli osiągniemy wraz z zainstalowaniem rolet screenowych. Chronią one przed bocznym słońcem, deszczem i wiatrem.

W drugim przypadku, gdy wystarczy nam tylko jeden rodzaj mebli (relaksacyjne lub jadalne), poradzimy sobie z pergolą o wymiarach około 4 na 3,5 metra (szerokość 3 metry jest wystarczająca).

W przypadku jacuzzi wystarczą nawet mniejsze wymiary, abyśmy mieli możliwość schowania go i wyciągnięcia boków pergoli za pomocą rolet, co zapewni nam prywatność.

Jeśli chodzi o wysokość przejścia, jeśli nie ma ograniczeń, na przykład ze względu na okna, najbardziej przyjemna jest wysokość 2,5 metra. Będziemy się czuli dobrze pod tą pergolą. Wysokość 3 metrów sprawia, że przestrzeń jest zbyt przestronna, jak w hali, a niższa wysokość trochę ciasna.

meble w pergoli

Do wysokości przejścia należy dodać dodatkowe 18 cm, które zajmuje dach pergoli, oraz dodatkowo 7 cm na listwy w otwartej pozycji (łącznie potrzebujemy 25 cm dodatkowej przestrzeni nad pergolą).

Jeśli zamawiamy pergolę z roletami, ich skrzynka zajmuje około 11 cm, które musimy uwzględnić odwrotnie - czyli w kierunku do dołu pergoli po bokach.


Pavel
Przedstawiamy NOWOŚĆ - roletę tekstylną Larra

Rolety tekstylne są najbardziej popularnym systemem osłon okiennych. Nie tylko pełnią funkcją praktyczną, ale również zachwycają swoim wyglądem. Dlatego poszerzamy naszą ofertę o roletę tekstylną Larra, która dzięki swym zaokrąglonym kształtom stworzy przytulną atmosferę w każdym pomieszczeniu.

Żaluzje zewnętrzne: Jak czyścić żaluzje zewnętrzne?

Żaluzje zewnętrzne to bardzo popularne systemy osłon okiennych nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Jak sprawić, aby mimo upływu lat nadal dobrze wyglądały i działały niezawodnie? 

Najczęstsze wady żaluzji poziomych: Jak możesz je naprawić samodzielnie?

Przypadkowo zerwałeś łańcuszek przy rolecie, zerwałeś nylonowy kabel lub w inny sposób uszkodziłeś już zamontowaną roletę? Nie zwieszaj głowy, to nic, czego nie można rozwiązać. A dzięki naszym częściom zamiennym i podręcznikom napraw możesz to zrobić nawet sam.

Żaluzje pionowe Verticale - osłony okienne nie tylko do przeszkleń wielkoformatowych

Żaluzje pionowe Verticale nie są w dzisiejszych czasach już tylko domeną lokali komercyjnych czy biur, ale znalazly również zastosowanie w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.