zamknij
Możesz zacząć pisać.
Wyniki wyszukiwania zostaną wyświetlone tutaj.

Pergola bioklimatyczna jako korzystna inwestycja długoterminowa

W tym artykule przyjrzymy się pergoli bioklimatycznej z finansowego punktu widzenia. Zakup aluminiowej pergoli nie jest tanim przedsięwzięciem, ale spojrzyjmy na to z nieco innej perspektywy - w porównaniu do zakupu nieruchomości, czyli przestrzeni do przebywania.

W poprzednim artykule omawialiśmy temat wyboru dachu pergoli na taras i jakie korzyści i wady niesie ta konkretna opcja. Porównując, jasno wyszło, że jeśli chcemy spędzać jak najwięcej czasu na tarasie, chcemy kontrolować ciepło, słońce, deszcz, wiatr i mieć wystarczającą prywatność, to wygrywa pergola bioklimatyczna. Będziemy mogli z niej korzystać w pełni od wiosny do jesieni jako dodatkowego pomieszczenia przy domu - "salon na zewnątrz".

pergola bioklimatyczna

A jak duże powinno być pergola?

Jeśli nie jesteśmy ograniczeni rozmiarem tarasu, to podstawą jest określenie, co planujemy robić pod pergolą - jakie meble tam będziemy wykorzystywać.

Podczas realizacji pergoli mieliśmy już do czynienia z niemal każdym rozmiarem. Niektórzy potrzebują pergoli jako zadaszenia zarówno dla strefy jadalnej, jak i relaksacyjnej. Inni kupują pergolę jako zadaszenie tylko dla narożnika jadalnego, a jeszcze inni mogą mieć ją na przykład do jacuzzi.

Dla pierwszego przypadku (strefa relaksacyjna i jadalna) potrzebne są 2 rodzaje mebli, dlatego idealny rozmiar pergoli powinien wynosić co najmniej 6 metrów długości i co najmniej 4 metry szerokości. Zwykle w tym przypadku nie jest tak problematyczna długość pergoli, ale jej głębokość. Jeśli wybierzemy na przykład 5,4 lub 7 metrów, prawie tego nie odczujemy. Ale jeśli głębokość wyniesie na przykład mniej niż 3 metry, zazwyczaj część mebli będzie znajdować się już poza pergolą podczas pobytu na zewnątrz z przyjaciółmi, przez co pergola nie spełni swojej funkcji.

pergola aluminiowa

Należy również zauważyć, że maksymalne korzyści z pergoli osiągniemy wraz z zainstalowaniem rolet screenowych. Chronią one przed bocznym słońcem, deszczem i wiatrem.

W drugim przypadku, gdy wystarczy nam tylko jeden rodzaj mebli (relaksacyjne lub jadalne), poradzimy sobie z pergolą o wymiarach około 4 na 3,5 metra (szerokość 3 metry jest wystarczająca).

W przypadku jacuzzi wystarczą nawet mniejsze wymiary, abyśmy mieli możliwość schowania go i wyciągnięcia boków pergoli za pomocą rolet, co zapewni nam prywatność.

Jeśli chodzi o wysokość przejścia, jeśli nie ma ograniczeń, na przykład ze względu na okna, najbardziej przyjemna jest wysokość 2,5 metra. Będziemy się czuli dobrze pod tą pergolą. Wysokość 3 metrów sprawia, że przestrzeń jest zbyt przestronna, jak w hali, a niższa wysokość trochę ciasna.

meble w pergoli

Do wysokości przejścia należy dodać dodatkowe 18 cm, które zajmuje dach pergoli, oraz dodatkowo 7 cm na listwy w otwartej pozycji (łącznie potrzebujemy 25 cm dodatkowej przestrzeni nad pergolą).

Jeśli zamawiamy pergolę z roletami, ich skrzynka zajmuje około 11 cm, które musimy uwzględnić odwrotnie - czyli w kierunku do dołu pergoli po bokach.


Pavel
Żaluzje poziome czy rolety materiałowe?

To bardzo często poruszany temat. Rozważając wewnętrzne rolety okienne, są to dwie najczęściej wybierane opcje. Jakie są ich zalety?

Rodzaje rolet screenowych

Na rynku znajduje się wiele rodzajów rolet screenowych, dlatego w dzisiejszym blogu wyjaśnimy jakie są zalety ich posiadania i czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje. 

Nie bój się zmian i zaaranżuj wnętrze roletami tekstylnymi

Spodziewasz się dziecka, Twoja rodzina powiększy się o nowego członka? Chcesz zmienić charakter i wystrój pokoju? Wypróbuj rolety tekstylne

Jak wybrać żaluzje?

Kiedy pojawia się słowo żaluzje, wszyscy zwykle myślą o żaluzje okiennych. Kiedy jednak dochodzi do tego i trzeba zdecydować, jakie żaluzje kupić do swojego domu, wybór nie jest taki jednoznaczny. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym opiszemy 3 podstawowe rodzaje żaluzji.