zamknij
Możesz zacząć pisać.
Wyniki wyszukiwania zostaną wyświetlone tutaj.

Pergola bioklimatyczna zrób to sam? Dzisiaj nie ma problemu

Pergola jest dla większości symbolem miejsca do wypoczynku na ogrodzie lub tarasie. Jeśli zastanowisz się nad pergolą w swoim domu, możesz dojść do wniosku, że montaż powinien być przeprowadzany tylko przez specjalistyczną firmę. Tak, to także możliwość dla tych, którzy nie mają czasu lub nie są zainteresowani pracą ręczną. Dla majsterkowiczów i entuzjastów upiększania domu istnieje druga opcja - nawet bioklimatyczną pergolę z aluminium można teraz zamówić i samodzielnie zamontować. Spójrzmy, jak przebiega budowa pergoli krok po kroku.

Co to jest bioklimatyczna pergola?

Jeśli już widziałeś pergolę, to prawdopodobnie masz pojęcie, czym jest bioklimatyczna pergola. Jeśli nie, to przynajmniej w skrócie. Bioklimatyczne pergole posiadają ruchome żaluzje dachowe, dzięki którym powietrze może krążyć pod nimi. Pod pergolą napływa świeże powietrze, a nagrzane powietrze odchodzi. Dzięki regulacji nachylenia lameli można płynnie reagować na ruch słońca i regulować zacienienie pod pergolą.

pergola bioklimatyczna

Gdy pada deszcz, lamelki można łatwo zamknąć, tworząc nieprzepuszczalną powierzchnię, dzięki czemu można nadal relaksować się w spokoju i suchu pod pergolą.

Zacienienie i ochrona także z boku

Zakupienie rolet screenowych na boki aluminiowej pergoli zapewni również zacienienie i ochronę przed wiatrem i deszczem z boku. Niezaprzeczalną zaletą rolet jest ochrona prywatności, jeśli masz pergolę otwartą w stronę okien sąsiadów lub ulicy.

Pergola jest wykonana z ekstrudowanego aluminium, a jej kolor można dostosować do wystroju zewnętrznego. Na stronie internetowej Labona.pl możesz samodzielnie skonfigurować pergolę, wybrać kolory, umieścić rolety screenowe, oświetlenie na pergoli i natychmiast poznać cenę. Wystarczy kilka kliknięć, aby złożyć zamówienie, a tym samym zakończyć jedną trzecią nowego projektu i cieszyć się oczekiwanym dostawą.

Budowa pergoli - to jak zestaw klocków

Kiedy spojrzysz na instrukcje montażu, zobaczysz, że budowa pergoli nie różni się od innych projektów majsterkowych. Jedyną rzeczą, którą potrzebujesz, są idealnie 1 lub 2 pomocnicy, którzy pomogą podnosić profile dachowe i inne elementy konstrukcji.

Przed rozpoczęciem montażu przygotuj betonowe podstawy dla pergoli (o wymiarach co najmniej 300 x 300 mm), najlepiej na głębokość niepodmarzającą i przygotuj zasilanie elektryczne w miejscu, gdzie zostanie podłączone.

Zakotwiczenie podstaw pergoli

Pierwszym krokiem montażu jest zakotwienie podstaw. Wywierć otwory dla każdej podstawy zgodnie z szablonem, dokładnie je oczyść, zastosuj klej chemiczny i wstaw kołki gwintowane. Umieść podstawy i zakotw je.

Dla naszego opisu wybraliśmy pergolę kotwiącą do ściany domu. Na elewacji zaznacz miejsce umieszczenia profilu nośnego. Będziesz potrzebować kilku dodatkowych rąk, aby podnieść profil i zaznaczyć otwory. Następnie wierć otwory, ponownie zastosuj klej chemiczny i wstaw kołki rozporowe.

Zakotwiczenie podstaw pergoli

Po wyschnięciu kleju chemicznego możesz ponownie zamocować profil nośny. Przewód elektryczny możesz poprowadzić do jednej z kolumn lub do profilu na elewacji.

zamocować profil nośny pergole

Na przygotowane podstawy nałóż słupki i na nie podnieś pozostałe profile górne i dokręć wszystko. Dobrze jest nie dokręcać wszystkiego na raz, sprawdzić i dostosować równość konstrukcji, a następnie dokręcić do końca.

Jak zbudować pergolę

Teraz możesz połączyć przewód zasilający z pudełkiem elektrycznym. Zamknij wszystkie otwory za pomocą osłonek. Przymocuj profil spustowy. Następnie możesz przystąpić do ostatniego kroku, czyli umieszczenia obracalnych lamel.

I gotowe.


Petra
5 tipów jak urządzić pokój dziecięcy

Planujesz remont istniejącego pokoju dziecięcego lub czeka Cię przeprowadzka i zastanawiasz się, jak najlepiej wykorzystać nową przestrzeń dla dzieci? Doradzimy, na co zwrócić uwagę i jak wyposażyć pokój, w taki sposób, aby był on rajem dla małych czy większych dzieci. 

Jak zacienić poddasze?

Poddasze ma swój niezaprzeczalny urok i atmosferę, które zachęcają do zagospodarowania jego przestrzeni na dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. Planując adaptację poddasza, należy wziąć pod uwagę nietypową przestrzeń, skosy i zakamarki. Osłony okienne do okien dachowych są nie tylko koniecznością, ale także pięknym dodatkiem, który współgra z wystrojem całego pomieszczenia. 

Obniż koszty energii elektrycznej w domu

Cena energii elektrycznej gwałtownie wzrosła, sytuacja jest niepewna, a wiele firm balansuje na granicy opłacalności. Domowe rachunki za prąd nagle znacznie przekraczają budżet rodzinny. Brzmi to trochę jak scenariusz horroru, prawda? Przyjrzyjmy się zatem, jak przetrwać wzrost cen energii elektrycznej.

Jak wybrać odpowiednią tkaninę do osłon okiennych?

Pierwszą decyzją, jaką przyjdzie nam podjąć jest wybór odpowiedniej tkaniny, z której będą wykonane nasze osłony okienne. Chcesz, aby blokowały dostępu promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia? A może chcesz przez nie widzieć na zewnątrz?