zamknij
Możesz zacząć pisać.
Wyniki wyszukiwania zostaną wyświetlone tutaj.

Bloki betonowe vs. konstrukcje aluminiowe dla paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu

Wybór odpowiedniej konstrukcji do instalacji paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest kluczowym czynnikiem podczas wykorzystywania energii słonecznej. Istnieją znaczące różnice między dwoma wspomnianymi typami konstrukcji - betonowymi blokami a konstrukcjami aluminiowymi. W tym artykule skupimy się na zaletach bloków betonowych.

Instalacja bez wiercenia – brak otworów w pokryciu dachowym

Jedną z głównych zalet bloków betonowych jest fakt, że są to konstrukcje nieinwazyjne. Nie wymagają wiercenia ani uszkodzenia membrany dachowej, co oznacza, że zachowują powierzchnię dachu i minimalizują ryzyko przecieków wody.

Przymocowanie paneli za pomocą zacisków do konstrukcji

Kilka minut – pomiar, odstępy i gotowe

Kolejnym ważnym czynnikiem jest szybkość instalacji. Bloki betonowe oferują prostą i efektywną metodę montażu. Te bloki można łatwo przenieść na dach i umieścić w odpowiednich miejscach.

Rozmieszczenie bloków Enbra

Dzięki temu instalacja paneli fotowoltaicznych jest szybsza niż w przypadku konstrukcji metalowych, które wymagają dokładniejszych pomiarów, cięcia i montażu. Naprawy i dostosowania są również trudniejsze w przypadku konstrukcji metalowych, jeśli pomiary nie są dokładne. Bloki można łatwo przemieścić w razie potrzeby.

Rozmieszczenie betonowych konstrukcji

Prostota montażu to niewątpliwą zaletą bloków betonowych. Cały proces instalacji jest intuicyjny i nie wymaga specjalistycznych techników montażu ani specjalistycznego narzędzia. Bloki trzeba po prostu umieścić, a następnie przymocować do nich panele za pomocą standardowego materiału kotwiącego (śruby M8 - dołączone do każdego zamówienia, oraz wybrane zaciski środkowe lub krawędziowe - do dokupienia według potrzeb). To ułatwia montaż zarówno dla profesjonalnych zespołów montażowych, jak i dla właścicieli domów, którzy decydują się na samodzielny montaż.

Montaż paneli na blokach betonowych

Niepotrzebne obciążenie dla zabezpieczenia

Bloki również eliminują potrzebę dodatkowego obciążenia konstrukcji dachowej. Ze względu na ich wagę 46 kg ta konstrukcja jest wystarczająco stabilna, i nie wymaga dodatkowej stabilizacji do zabezpieczenia paneli, co redukuje koszty i upraszcza ogólny proces instalacji.

Długa żywotność bez korozji

Warto również wspomnieć, że bloki betonowe zapewniają stabilność i odporność na warunki atmosferyczne. Zaprojektowane są tak, aby wytrzymały silne wiatry, śnieg i inne zewnętrzne wpływy. To zapewnia długotrwałą żywotność i niezawodność systemu fotowoltaicznego na dachu.

Skieruj panele według potrzeb

Elastyczność w orientacji paneli fotowoltaicznych to kolejna kluczowa zaleta bloków betonowych. Dzięki temu typowi konstrukcji betonowej panele można łatwo dostosować do różnych kierunków, aby osiągnąć optymalne naświetlenie słoneczne przez cały dzień. Oznacza to, że panele fotowoltaiczne na blokach betonowych mogą efektywnie wykorzystywać energię słoneczną bez względu na orientację dachu. Najbardziej efektywne jest umieszczenie ich w kierunku południowym, lub ewentualnie na południowy wschód lub południowy zachód. Ustawienie 2 rzędów bloków „tyłem do siebie” tworzy przestrzeń również dla instalacji na wschód/zachód.

Instalacja na wschód/zachód

Podsumowując, wybór między blokami betonowymi a konstrukcjami metalowymi/hartowanymi zależy od konkretnych wymagań i warunków każdego projektu. Jednak jeśli szukasz szybkiego i prostego sposobu instalacji paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu bez konieczności wiercenia, bloki betonowe są odpowiednim wyborem. Zapewniają stabilność, elastyczność i minimalizują potrzebę dodatkowego obciążenia dachu. 


Petra
Czy żaluzje zewnętrzne są odporne na niekorzystne zjawiska atmosferyczne?

Wszystkie komponenty żaluzji zewnętrznych są wykonane z materiału odpornego na działanie warunków atmosferycznych.

Nie wyrzucaj pieniędzy za okno - kup rolety zewnętrzne!

Niskie temperatury w sezonie zimowym zmuszają nas do spędzania więcej czasu wewnątrz naszych domów i mieszkań. Jak uniknąć wysokich opłat za ogrzewanie i jednocześnie cieszyć się ciepłem w domu?

Jak wygląda prawidłowo zapakowana przesyłka? Część trzecia

W trzeciej części naszej serii o tym co powinno znajdować się w przesyłce z produktami zamawianymi w naszym sklepie internetowym, zajmiemy się produktami z grupy osłon zewnętrznych.

Rolety screenowe - zacieniające balkon i pergolę

Lubisz relaksować się na świeżym powietrzu, a najlepszym miejscem na ten relaks jest dla Ciebie balkon, a może pergola? W takim razie mamy dla Ciebie świetną wskazówkę dotyczącą zacieniania i ewentualnie blokowania przed wiatrem - rolety screen.