zamknij
Możesz zacząć pisać.
Wyniki wyszukiwania zostaną wyświetlone tutaj.

Jakie zadaszenie pergoli warto wybrać?

W tym artykule nie będziemy rozważać wyboru typu pergoli, skoncentrujemy się od razu na pergolach aluminiowych. Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o wybór dachu, więc zobaczmy teraz na to.

Dostępne opcje to:

  • Nachylony dach z poliwęglanem
  • Nachylony dach ze szkłem
  • Płaski dach z żaluzjami

Spróbujmy spojrzeć na każdą z nich obiektywnie, z uwzględnieniem tego, jak dobrze będzie służyć na tarasie w przypadku deszczu, słońca, wiatru, a także zobaczymy cenę.

Aluminiowa pergola z nachylonym dachem z poliwęglanu

Jest to najtańsza opcja aluminiowych pergol. Dzięki stałemu, nieprzepuszczalnemu dachowi chroni nas przed deszczem, gdy pada od góry. Jeśli wieje lekki wiatr i krople deszczu dostają się pod niewielkim kątem, nie jesteśmy już chronieni.

Ta pergola chroni nas przed promieniami słonecznymi padającymi pionowo, jeśli wybierzemy poliwęglan komórkowy o barwie dymnej. Jeśli jednak uwzględnimy, że słońce zmienia swoje położenie, znów nie jesteśmy chronieni i będzie świecić na nas. W przypadku przezroczystego poliwęglanu nie ukryjemy się praktycznie przed słońcem, a temperatura pod pergolą będzie o 3-5 °C wyższa niż gdzie indziej na zewnątrz pergoli.

pergola na taras

Pergola nie jest w stanie nas chronić przed wiatrem, a ze względu na konieczny spadek (dla odprowadzania wody deszczowej) bardzo trudno i kosztownie jest zaciemnić boki pergoli i tym samym chronić przestrzeń pod pergolą przed słońcem, deszczem i wiatrem.

Aluminiowa pergola z nachylonym dachem ze szkłem

Cenowo jest to średnia opcja. Jest podobna do pergoli z poliwęglanu, ale wygląda lepiej. Niestety, to, co jest dodatkowym plusem dla wyglądu, staje się minusem dla funkcjonalności. Podobnie jak w poprzednim przypadku, pergola chroni nas przed deszczem spadającym pionowo. Przeszklony dach pergoli nie chroni nas przed słońcem. Konieczne jest dodatkowe zaciemnienie, na przykład roletami screenowymi, co znacznie zwiększa koszt.

Dach wykonany jest ze szkła, które nagrzewa się od słońca i tworzy efekt szklarniowy. Pod pergolą będzie więc o 7-10 °C cieplej niż na zewnątrz pergoli.

Również tutaj nachylony dach stanowi pewną wadę, jeśli chcielibyśmy zaciemnić pergolę z bocznych stron.

Aluminiowa bioklimatyczna pergola z dachem żaluzjowym

Aluminiowa bioklimatyczna pergola

Tutaj można podzielić na dwie podopcje. Dach może mieć żaluzje klapowe lub przesuwne/zamykane. Bez względu na wybór główną zaletą bioklimatycznych pergol jest cyrkulacja powietrza. Poprzez regulowanie pozycji żaluzji umożliwia się odprowadzanie przegrzanego powietrza do góry, a pod pergolą będzie płynął świeży i chłodny powietrzem.

Przy zamknięciu żaluzji tworzy się nieprzepuszczalna powierzchnia i jesteśmy chronieni zarówno przed padającymi promieniami słonecznymi, jak i deszczem. W przypadku bioklimatycznej pergoli ARTOSI, częścią dachu jest również zintegrowany kanał odprowadzający wodę z dachu.

Nachylenie żaluzji dachowych pozwala na płynne reagowanie na ruch słońca po niebie, dzięki czemu można wpuszczać odpowiednią ilość naturalnego światła, ale nie promieni słonecznych i ciepła.

Dzięki płaskiemu dachowi jesteśmy w stanie zaciemnić również boczne strony pergoli i chronić przestrzeń nie tylko przed bocznym słońcem (aby zapewnić cyrkulację powietrza, wystarczy zostawić rolety opuszczone około 30 cm nad ziemią), ale także przed deszczem i wiatrem. Do tego służą rolety screenowe z specjalną techniczną tkaniną. Ich zaletami są przede wszystkim doskonała regulacja temperatury, zacienienie, ochrona przed wiatrem i deszczem.

W tym przypadku często pojawia się pytanie, dlaczego wybrać pergolę z żaluzjami klapowymi, a nie zamykanymi. Istnieje kilka powodów:

  • Celem bioklimatycznej pergoli jest cyrkulacja powietrza i zacienienie tarasu - obie opcje radzą sobie z tym.
  • Obie opcje umożliwiają zamknięcie dachu i zapewnienie osłony przed deszczem.
  • Pergola z żaluzjami klapowymi ma prostszy mechanizm do zamocowania i ustawiania żaluzji, który jest bardziej elegancko ukryty w górnych profilach. W przypadku zamykanego dachu wymagane są prowadnice, które zajmują więcej miejsca i nie można ich zbyt dobrze ukryć. Może to prowadzić do częstszego zużycia, zanieczyszczenia i uszkodzenia dachu.
  • Przy zaciągnięciu żaluzji na jedną stronę pergoli trzeba zawsze uwzględniać przynajmniej 1/4 zajętej powierzchni dachu - żaluzje, nawet w pionowej pozycji, zajmują pewną przestrzeń, której nie można całkowicie schować.
  • Pergola z żaluzjami klapowymi zmniejsza o około 10% ilość światła docierającego do pomieszczeń, które mają okna w przestrzeni pod pergolą.
  • Jeśli lubisz opalać się, zalecamy przesunięcie leżaków trochę poza pergolę, gdzie będziesz mieć swobodną przestrzeń do relaksu. W przypadku zamykanego dachu nadal pozostają górne profile nośne, które zasadniczo zawsze zacieniają i ograniczają widok nieba do prostokąta nad głową, co nie jest zbyt przyjemne dla oka.
  • Istotnie wyższa cena pergoli z żaluzjami zamykanymi.

Podsumowując, jeśli nie chcesz rezygnować z komfortu podczas przebywania na zewnątrz na tarasie, chcesz korzystać z niego praktycznie od marca do października i maksymalnie wykorzystać jego potencjał, stworzyć letni salon pod pergolą, najlepszym rozwiązaniem będzie bioklimatyczna pergola. Dzięki niej można regulować słońce, wiatr, deszcz i przegrzewanie tarasu. Tak, to droższa opcja niż przeszklony lub poliwęglanowy dach, ale komfort jest nieporównywalny.


Petra
Moskitiery - sposób na owady

Moskitiery stanowią jeden z dwóch sposobów zapobiegania przedostawaniu się owadów do domu. Drugim sposobem jest stosowanie środków chemicznych. 

Dlaczego warto wybrać PurBoxy zamiast blach osłonowych?

Często spotykamy się z pytaniem od naszych klientów, dlaczego żaluzje w PurBoxach są lepsze od żaluzji z blachą osłonową. W naszym blogu spróbujemy wyjaśnić na czym polega różnica.

 

 

8 powodów, dla których warto wyposażyć pergolę w boczne rolety screenowe

Wreszcie prawdziwe lato - za nami już kilka gorących dni, a kolejne upalne dni odczujemy w nadchodzących dniach. W lecie często przebywamy w ogrodzie lub na tarasie. Miło jest posiedzieć z rodziną lub przyjaciółmi w cieniu, ale gdy słońce zaczyna mocno grzać lepiej schować się w cieniu. 

Rolety screenowe

Bardzo popularnym systemem osłon okiennych są rolety screenowe. Nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale są również bardzo skuteczne.