zamknij
Możesz zacząć pisać.
Wyniki wyszukiwania zostaną wyświetlone tutaj.

Jakie zadaszenie pergoli warto wybrać?

W tym artykule nie będziemy rozważać wyboru typu pergoli, skoncentrujemy się od razu na pergolach aluminiowych. Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o wybór dachu, więc zobaczmy teraz na to.

Dostępne opcje to:

  • Nachylony dach z poliwęglanem
  • Nachylony dach ze szkłem
  • Płaski dach z żaluzjami

Spróbujmy spojrzeć na każdą z nich obiektywnie, z uwzględnieniem tego, jak dobrze będzie służyć na tarasie w przypadku deszczu, słońca, wiatru, a także zobaczymy cenę.

Aluminiowa pergola z nachylonym dachem z poliwęglanu

Jest to najtańsza opcja aluminiowych pergol. Dzięki stałemu, nieprzepuszczalnemu dachowi chroni nas przed deszczem, gdy pada od góry. Jeśli wieje lekki wiatr i krople deszczu dostają się pod niewielkim kątem, nie jesteśmy już chronieni.

Ta pergola chroni nas przed promieniami słonecznymi padającymi pionowo, jeśli wybierzemy poliwęglan komórkowy o barwie dymnej. Jeśli jednak uwzględnimy, że słońce zmienia swoje położenie, znów nie jesteśmy chronieni i będzie świecić na nas. W przypadku przezroczystego poliwęglanu nie ukryjemy się praktycznie przed słońcem, a temperatura pod pergolą będzie o 3-5 °C wyższa niż gdzie indziej na zewnątrz pergoli.

pergola na taras

Pergola nie jest w stanie nas chronić przed wiatrem, a ze względu na konieczny spadek (dla odprowadzania wody deszczowej) bardzo trudno i kosztownie jest zaciemnić boki pergoli i tym samym chronić przestrzeń pod pergolą przed słońcem, deszczem i wiatrem.

Aluminiowa pergola z nachylonym dachem ze szkłem

Cenowo jest to średnia opcja. Jest podobna do pergoli z poliwęglanu, ale wygląda lepiej. Niestety, to, co jest dodatkowym plusem dla wyglądu, staje się minusem dla funkcjonalności. Podobnie jak w poprzednim przypadku, pergola chroni nas przed deszczem spadającym pionowo. Przeszklony dach pergoli nie chroni nas przed słońcem. Konieczne jest dodatkowe zaciemnienie, na przykład roletami screenowymi, co znacznie zwiększa koszt.

Dach wykonany jest ze szkła, które nagrzewa się od słońca i tworzy efekt szklarniowy. Pod pergolą będzie więc o 7-10 °C cieplej niż na zewnątrz pergoli.

Również tutaj nachylony dach stanowi pewną wadę, jeśli chcielibyśmy zaciemnić pergolę z bocznych stron.

Aluminiowa bioklimatyczna pergola z dachem żaluzjowym

Aluminiowa bioklimatyczna pergola

Tutaj można podzielić na dwie podopcje. Dach może mieć żaluzje klapowe lub przesuwne/zamykane. Bez względu na wybór główną zaletą bioklimatycznych pergol jest cyrkulacja powietrza. Poprzez regulowanie pozycji żaluzji umożliwia się odprowadzanie przegrzanego powietrza do góry, a pod pergolą będzie płynął świeży i chłodny powietrzem.

Przy zamknięciu żaluzji tworzy się nieprzepuszczalna powierzchnia i jesteśmy chronieni zarówno przed padającymi promieniami słonecznymi, jak i deszczem. W przypadku bioklimatycznej pergoli ARTOSI, częścią dachu jest również zintegrowany kanał odprowadzający wodę z dachu.

Nachylenie żaluzji dachowych pozwala na płynne reagowanie na ruch słońca po niebie, dzięki czemu można wpuszczać odpowiednią ilość naturalnego światła, ale nie promieni słonecznych i ciepła.

Dzięki płaskiemu dachowi jesteśmy w stanie zaciemnić również boczne strony pergoli i chronić przestrzeń nie tylko przed bocznym słońcem (aby zapewnić cyrkulację powietrza, wystarczy zostawić rolety opuszczone około 30 cm nad ziemią), ale także przed deszczem i wiatrem. Do tego służą rolety screenowe z specjalną techniczną tkaniną. Ich zaletami są przede wszystkim doskonała regulacja temperatury, zacienienie, ochrona przed wiatrem i deszczem.

W tym przypadku często pojawia się pytanie, dlaczego wybrać pergolę z żaluzjami klapowymi, a nie zamykanymi. Istnieje kilka powodów:

  • Celem bioklimatycznej pergoli jest cyrkulacja powietrza i zacienienie tarasu - obie opcje radzą sobie z tym.
  • Obie opcje umożliwiają zamknięcie dachu i zapewnienie osłony przed deszczem.
  • Pergola z żaluzjami klapowymi ma prostszy mechanizm do zamocowania i ustawiania żaluzji, który jest bardziej elegancko ukryty w górnych profilach. W przypadku zamykanego dachu wymagane są prowadnice, które zajmują więcej miejsca i nie można ich zbyt dobrze ukryć. Może to prowadzić do częstszego zużycia, zanieczyszczenia i uszkodzenia dachu.
  • Przy zaciągnięciu żaluzji na jedną stronę pergoli trzeba zawsze uwzględniać przynajmniej 1/4 zajętej powierzchni dachu - żaluzje, nawet w pionowej pozycji, zajmują pewną przestrzeń, której nie można całkowicie schować.
  • Pergola z żaluzjami klapowymi zmniejsza o około 10% ilość światła docierającego do pomieszczeń, które mają okna w przestrzeni pod pergolą.
  • Jeśli lubisz opalać się, zalecamy przesunięcie leżaków trochę poza pergolę, gdzie będziesz mieć swobodną przestrzeń do relaksu. W przypadku zamykanego dachu nadal pozostają górne profile nośne, które zasadniczo zawsze zacieniają i ograniczają widok nieba do prostokąta nad głową, co nie jest zbyt przyjemne dla oka.
  • Istotnie wyższa cena pergoli z żaluzjami zamykanymi.

Podsumowując, jeśli nie chcesz rezygnować z komfortu podczas przebywania na zewnątrz na tarasie, chcesz korzystać z niego praktycznie od marca do października i maksymalnie wykorzystać jego potencjał, stworzyć letni salon pod pergolą, najlepszym rozwiązaniem będzie bioklimatyczna pergola. Dzięki niej można regulować słońce, wiatr, deszcz i przegrzewanie tarasu. Tak, to droższa opcja niż przeszklony lub poliwęglanowy dach, ale komfort jest nieporównywalny.


Petra
Pergola bioklimatyczna zrób to sam? Dzisiaj nie ma problemu

Dla większości pergola jest symbolem miejsca do wypoczynku w ogrodzie lub na tarasie. A kiedy myślisz o pergoli w swoim domu, czy myślisz, że montażem musi zająć się tylko wyspecjalizowana firma? Tak, jest to również opcja dla tych, którzy nie mają czasu lub nie zadowalają się pracą ręczną. Jest druga opcja dla majsterkowiczów i entuzjastów majsterkowania - możesz nawet samodzielnie zamówić i zainstalować bioklimatyczną aluminiową pergolę. Przyjdź i zobacz jak krok po kroku powstaje pergola.

Czy rolety zewnętrzne podnoszą standard bezpieczeństwa budynku?

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Dają poczucie bezpieczeństwa, chronią przed utratą ciepła a tym samym pozwalają oszczedzić energię elektryczną. Dodatkowo tworzą doskonałą izolację akustyczną.

Jak wybrać technikę cieniowania? 2. część

To, czy zdecydujemy się na technologię zacienienia wewnętrznego, czy zewnętrznego, zależy od naszych potrzeb i wymagań, jakie stawiamy zacienieniu. Technologia zaciemniania wnętrz to elegancki i przede wszystkim funkcjonalny dodatek do wnętrza.

Zamów pergolę z 8% rabatem

Sezon budowlany 2021 powoli dobiega końca, zaczyna się jesień, a ze względu na pogodę część robót trzeba odłożyć na wiosnę. Jednak nawet ten czas można wykorzystać efektywnie i być przygotowanym na wiosnę 2022 roku. Dlatego zamów pergolę ARTOSI - a my damy Ci na nią 8% rabatu.